neděle 28. listopadu 2010

Salomon XADV-6: první dojmy na suchu

Na sněhu jsem s nimi ještě nebyl, přesto mám pár prvních postřehů. Pokusím se také o srovnání se starými BCX-6 od Fischeru a také s vyšším modelem XADV-8.

Pro SNS XA vázání v botách moc velký výběr nemáte. Po tom co se mi vloni rozpadly po první sezóně staré Fischery BCX-6, jsem se rozhodl koupit Salomon XADV-6.

První dojem je vždycky subjektivní. V téhle oblasti pro mě není co řešit - XADV boty se mi vždycky líbily :)


Když jsem je vzal poprvé do ruky připadaly mi docela těžké. To potvrdilo i domácí měření:
  • XADV-6 880 g
  • BCX-6 730 g
Oba modely přitom mají stejnou velikost (EUR 44). Nicméně, jak je vidět na přiložených fotografiích, Salomony jsou trochu větší.


Na první obutí je XADV-6 až vtíravě pohodlná. Celá bota je vypolštářovaná jako cela pro pacienty se sebedestruktivními sklony. A dokud jí pořádně neutáhnete, máte pocit jako byste na nohou měli takové ty plyšové bačkory ve tvaru růžového králíka. BCX-6 naproti tomu uvnitř působí tvrdším a "serióznějším" dojmem. Kdybych si ale měl tipnout, myslím, že Salomon bude v krutých mrazech teplejší než Fischer.


Zavazování je místo klasických tkaniček řešeno moderním zdrhovadlem (viz. obrázky). Zprvu jsem k němu, měl nedůvěru, protože jeho lanko je až neuvěřitelně slabé. Jak jsem ale zjistil, je velmi pevné (nedivll bych se kdyby to byl kevlar). Bota se tím utahuje velmi pohodlně  a velmi pevně. Hodně zvědavý jsem na zdrhovadlo (na obrázcích ta zelená věc); zatím vypadá, že drží pevně a nepovoluje se ani při chůzi, ale uvidíme v praxi na sněhu.


O zpevnění kotníku se stará plastová manžeta, která se utahuje pomocí suchého zipu. Plastový exoskelet sice vypadá cool, ale přeci jen si myslím, že lepší řešení je, když je zpevnění součástí boty, jako to má BCX-6. Navíc docela postrádám druhý suchý zip, který u Fischerky zvyšoval fixaci boty kolem kotníku. Na druhou stranu se mi u BCX-6 stávalo, že při dlouhých krocích se kotník už špatně ohýbal směrem dopředu. Na finální verdikt si tedy počkám až po prvním výšlapu.


Co jednoznačně chválím je zakrytí zavazování pod svrchní látku, která se rozepíná zipem, takže nebude problém se zamrzáním tkaniček. Svrchní látka je dostatečně měkká a k tvrdé gumové obrubě je přišita fortelným dvojitým švem. Doufám tedy, že v místě ohybu nedojde k jejímu popraskání, jako se mi to stalo u BCX-6 už po sezóně ježdění. Látka je také pogumovaná a vypadá vcelku voděodolně, ale uvidíme v praxi :)

Podrážka má pořádný vzorek a na sněhu předpokládám klouzat nebude. Je trochu tuhá a při chůzi klade odpor, ale doufám, že se časem ohne a přizpůsobí.

Na závěr ještě srovnání s vyšším modelem XADV-8, který Salomon doporučuje ke svým nejširším běžkám XADV-89. Chvíli jsem o něm vážně uvažoval, ale nakonec jsem zvolil XADV-6. Vyšší model je znatelně těžší a je dražší o více než 1000 Kč. Jeho zateplená část je vyšší. Svrchní látka vypadá o něco pevněji. Kotníková manžeta je stejně vysoká jako u XADV-6 a vypadá, že její tuhost je stejná. Zapíná se pomocí přezky a ne suchého zipu, což je podle mě spíš nevýhoda, protože přezka se snáze rozbije a je těžší. XADV-8 má navíc jakýsi plastový třmen, který má za úkol zvyšovat energii kroku - nechci tvrdit, že to je špatné, protože jsem to nezkusil, ale je to další věc, co se může někde zachytit a rozbít, navíc zvyšuje hmotnost boty.

Suma sumárum, XADV-8 bych si koupil jen k těm širokým běžkám, jinak jejich vyšší cena i hmotnost způsobili, že  jsem se nakonec rozhodl pro nižší model.
To je pro dnešek vše. Jestli ještě něco připadne, tak příště snad už bude něco z terénu.

Honza


sobota 20. listopadu 2010

LBS Sport má komplet Salomon XADV

BC výbava se u nás shání docela těžce, ale pokud máte spadeno na něco ze série XADV od Salomonu, doporučuji zkusit LBS Sport.

Při letošním internetovém průzkumu běžkařských prodejen mě docela příjemně překvapily nové stránky LBS Sportu. Nešlo jen o to, že se zbavily obstarožního designu, ale hlavně rozšířily nabídku backcountry běžkařského nářadíčka o téměř kompletní řadu Salomon XADV. Vzhledem k tomu, že právě sháním botky pro SNS XA vázko, byl tu rozhodně důvod navštívit LBS Sport osobně.

Příjemné překvápko pokračovalo i na prodejně. Mohl jsem si zkusit všechny boty z XADV řady a s velikostma rozhodně nebyl problém. Co se týká lyží, viděl jsem že mají dokonce i nejširší XADV 89; naopak jsem tam neviděl XADV 59, ale vzhledem k tomu, že mají kompletní BC sortiment od Sportenu, tak myslím, že výběr je (na naše poměry) víc než slušnej.

Na závěr, ještě dodám, že protáhli otvíračku do sedmi, takže už si člověk nemusí brát půl dne dovolený, když tam chce skočit po práci :)

Honza

úterý 16. listopadu 2010

O čem je backcountry běžkování?

Netřeba slov - tohle video od telemarktips ukazuje přesně to, co se mi na backcountry běžkování líbí.


Ještě odkaz na originál článek:
http://telemarktips.com/MovieClassic.html

Honza

sobota 6. listopadu 2010

BC Běžky 2010 - 11 (2): Salomon + Rossignol

Další porce Nordic BC výbavy od výrobců nabízejících pod svou značkou kompletní sortiment.

Salomon
Salomon nabízí vybavení pro nordic backcountry pod označením XADV. Nemá tak obrovský výběr, jako například Fischer, ale i tak rozumně pokrývá všechny tři základní kategorie (BC Core, BC Mid, BC Light).

Lyže
Oproti loňské sezóně přibyly v kategorii BC Light ještě  užší lyže s protismykem. Jinak vše ostatní zůstalo při starém. Výrobce bohužel neuvádí na svých stránkách parametry vykrojení, ale z názvu lyží jde odhadnout alespoň jejich maximální šířka. Ještě dodám, že GRIP je verze s protismykem a CLASSIC bez protismyku. Všechny modely jsou vybaveny ocelovými hranami.

  • XADV 89 GRIP/CLASSIC
  • XADV 69 GRIP/CLASSIC
  • XADV 59 GRIP/CLASSIC
  • ELITE 8 EDGE GRIP - novinka, ocelová hrana je pouze na skluzové zóně


Boty
Jako většina výrobců i Salomon nabízí tři základní modely, dle náročnosti použití.

  • X-ADV 8 (BC Core)
  • X-ADV 6 (BC Mid)
  • X-ADV 5 (BC Light)


Vázání
Salomon má pro běžecké vázání vlastní normu nazvanou SNS. V backcountry nabízí automatickou a manuální variantu.

  • SNS XADV RAID (manual)
  • SNS XADV ACCESS (auto)


Rossignol
BC Nordic v podání tradičního francouzkého výrobce na mě působí poněkud rozkolísaným dojmem. Možná je to kvůli tomu, že webové stránky Rossignolu jsou trochu zmatené.

Lyže
Loni nabízel Rossignol v BC tyto šířky lyží: 55,59,65,68,70 mm. Pro letošek zrušili šířky 55 a 65, ale zato přidali širokáče 88 mm. Co se týká protismyku , tak v tom panuje na webu výrobce trochu zmatek. Já osobně si myslím, že lyže s protismykem jsou označeny jako “Positrack”, ale když si zapnete filtr “No Wax”, tak většina Positracků zmizí. Navíc v šířce 59 je protismyková verze označena jako AR - no prostě zmatek. Jinak všechny BC modely jsou vybaveny ocelovou hranou. U všech lyží uvádím i velikot vykrojení (v mm).

  • BC 59 (AR) 59-49-55 (verze s i bez protismyku)
  • BC 68 Positrack 68-55-62
  • BC 70 Positrack 70-60-65
  • BC 90 Positrack 88-60-78


Boty
Abych se přiznal  BC boty od Rossignolu se mi moc nelíbí. Je to asi proto, že vypadají jako polobotky - inu Francouzi. Navíc jsou boty na webu prapodivně přiřazeny k lyžím. Ke všem lyžím z kategorie BC jsou doporučovány pouze dva BC modely bot (ze 4). Zbytek asi míří někam do turistického segmentu. U každé boty proto uvádím doporučené lyže.

  • BC X-9 (BC 90, BC 70, BC 68)
  • BC X-7 (BC 59)
  • BC X-5
  • BC X-2


Na závěr dodávám, že boty jsou určeny pro normu NNN BC.

Vázání
Další příklad nedotaženosti je, že Rossignol vyrábí a pro všechny své BC lyže doporučuje pouze automatickou verzi NNN BC vázání. Přitom široké lyže (BC 70, BC 90) by si určitě zasloužily minimálně manuální verzi NNN BC, ale ještě radši spíš rozšířenou Magnum NNN BC.

  • BC AUTO


To je pro dnešek vše. Pro větší podrobnosti vás odkážu na stránky výrobců:


Honza