úterý 31. ledna 2012

Černý důl - Smrčina

Loučkaření ve stínu Černé hory.

Nedávno jsem na mapě narazil pod Černou horou na slibně vypadající, 1,6 km dlouhý, sjezdík, takže když z Černého dolu hlásili sněhovou kalamitu, bylo jasné, že přišla ta pravá chvíle.


Zobrazit místo Černý Důl - Smrčina na větší mapě

Zaparkovat se dá přímo v Černém dole (třeba na parkingu u skiareálu). Trasu bych doporučil začít v údolí Zrcadlového potoka a odtud vystoupat na Smrčinu. Právě Smrčina, údolí Bolkovského potoka a Hladíkova výšina jsou zlaté hřeby téhle cesty. Dal by se tu udělat malý okruh a strávit celý den pohodovým loučkařením. My jsme to ale natáhli k Hofmanovým boudám a od nich vystoupali po žluté na upravenou běžeckou stopu stopu (modrá).

Jelikož se čas rychle nachyloval, rozhodli jsme se sjet od Zrcadlovek po žluté do Černého dolu. Že to bude přísný sjezd jsme věděli z mapy, ale nakonec nás to přeci jen dost zaskočilo. Na XCD lyžích by se tu člověk asi vyřádil, ale na běžky to bylo trochu moc. Naštěstí se stopa asi v polovině stočila ze žluté víc na vrstevnici a dalo se to v pohodě dojet.

Ten sjezdík ze Smrčiny jsme nakonec museli podstatně zkrátit. Bylo hodně prašanu a lyže v něm moc nechtěly jet, tak jsme to radši vzali zprudka přímo do údolí Bolkovského potoka - škoda snad příště.



Honza

středa 25. ledna 2012

Fischer BCX Variolight v terénu

Uplynulý víkend nabídl možnost vyzkoušet Variolighty v různorodých podmínkách.

Díky rozmarům počasí jsme během dvou dnů zažili chumelenici a závěje prašanu, ale také mokrý, na beton udupaný, sníh a ledové plotny. Pohybovali jsme se v okolí šumavské Hojsovy Stráže, většinou po hřebeni mezi Prenetem a Pancířem. Podmínky byly myslím dostatečně backcountry (viz. video) na to, abych mohl rozšířit svůj “obývákový” průzkum hůlek Fischer BCX Variolight o první postřehy z praxe:
  • Zámek teleskopu se ovládá lehce a pohodlně i v rukavicích. Přenastavení délky hole je rychlé a dá se provádět i za chůze. 
  • Zavřený zámek drží pevně a nestalo se mi, že by při zatížení povolil. 
  • Do stoupání jsem nakonec délku zkracoval jen vyjímečně, v opravdu prudkých úsecích, zato při sjezdu byla kratší hůlka rozhodně příjemnější.
  • Hůlky jsem měl většinou vytažené na max. délku (160 cm) a nezaznamenal jsem oproti neteleskopickým hůlkám žádný rozdíl v tuhosti, ani při razantnějším zapichování hrotu do tvrdého sněhu.
  • Kotoučky Flexbasket se do hlubokého sněhu boří znatelně méně než u mých sportovních hůlek a díky jejich vůli vzhledem k ose hůlky se pod nimi při náklonu nekomprimuje sníh - zapíchnutou hůl lze tím pádem snadno naklánět aniž by při tom kladla odpor. 

První dojmy z praxe jsou tedy zatím pozitivní, uvidíme jak se hůlky osvědčí při dlouhodobějším používání. Jako potenciálně nebezpečný vidím zámek teleskopu, který by se časem mohl ošoupat a začít prokluzovat.




Honza

pátek 13. ledna 2012

Jak si vyrobit vlastní lyže

Ležím doma s horečkou a tak mě napadají šílený věci...

Pokoušet se vyrobit vlastní lyže by mě normálně asi nenapadlo, ale stalo se. Řekl jsem si, že se jenom rychle mrknu na internet a pak si půjdu pustit něco v bedně. Popravdě jsem ani moc nečekal, že narazím na nějaký návod a tak mě dost překvapilo, když se mi podařilo najít perfektní sajtu SkiBuilders.com.


Tenhle web dělá partička kluků, který prostě baví vyrábět si doma lyže a pak na nich jezdit. Všechno je tu pěkně krok za krokem popsané, včetně názorných fotografií, rozpisu materiálu nářadí atd. Kromě toho se na webu najde i pár článků o konstrukci a designu lyží, takže i kdyby nakonec na tu domácí výrobu nedošlo, tak se člověk hodně dozví.

Dokonce i na You Tube se najde pár “howto” videí z domácích dílen. Dvě z nich, které se mi líbily nejvíc přihazuju. V prvním případě si lyže dělá nadšená slečna a ve druhém, asi patnáctiletý kluk.



Honza