neděle 31. ledna 2010
"...to abych si vzal, teplé prádlo!"
pondělí 25. ledna 2010
Se stopařem v kapse
GPS logování trasy na telefonu Nokia.Došli jsme až na Českou budku, nebo jsme zahnuli už o rozcestí dřív? Tohle a ještě spoustu dalších drobných dilemat ohledně našeho přesného pohybu jsem řešil minulý týden, když jsem popisoval naši první testovací Krkonošskou trasu. Bylo jasné, že nejjednduší řešení tohoto problému by bylo pořízení turistické GPS navigace, nebo alespoň GPS loggeru. Jenže navigace je celkem drahá záležitost (aktuálně bych si vybral Garmin Oregon) a já zrovna tento týden nechal spoustu peněz u zubaře. GPS logger je sice podstatně levnější, ale vzhledem k tomu, že si stejně jednou tu navigaci pořídím, tak jsou to v podstatě vyhozené peníze. Naštěstí Klára shodou okolností fasovala v práci nový telefon Nokia N86, který má v sobě GPS čip. Hardware by tedy byl a nějaké to logování polohy už je potom otázka správné aplikace. Trochu googluju a vida - v jedné diskusi řeší dva chlapíci cosi, co se jmenuje Nokia Sports Tracker. Aplikace je stažitelná přímo ze stránek Nokie a vypadá to že by to mohlo dělat přesně co potřebujem. Stažení do počítače a instalace do telefonu proběhne kupodivu bez problémů. O víkendu to otestujem v terénu. V sobotu ráno se nám proklatě nechce vstávat, což znamená, že na hory se nepojede. Všude je naštěstí sněhu dost, takže volba padá na naše oblíbené Sedlčansko, kde máme také zdarma zajištěnu stravu a ubytování (díky mami a tati :). Kolem oběda si tedy připínáme lyže na poli u Sedlčan, v Sports Trackeru volíme New Workout a vybíráme aktivitu Skiing. Aplikace běží a ukazuje zatím samé nuly. Klára si ji strká do kapsy a vyrážíme. Sníh je tentokrát pěkně utažený - tvoří tvrdou místy zledovatělou desku, po které lyže fičí jedna báseň. Kupodivu na tom zabírá lisovaný protismyk a nepodkluzujeme ani do kopce (no sem tam trochu jo). Po nějaké chvíli kontrolujeme displej: pořád nic - samé nuly. Zmateně se s telefonem v ruce točíme na místě a v tom se evidentně chytá GPS (žlutá ikonka zezelená) a začnou se objevovat první čísla. Strkáme telefon do kapsy a jdem dál. Chvíli trénujeme telemark, ale je to dneska o hubu, jelikož lyže jedou jako blázen, každý hrbol vás rozhodí a hrany se občas zakusují do ledu v těch nejhorších úhlech. Kontrolujeme Tracker - ten stále běží (i v kapse) a poctivě zaznamenává naše chození a sjíždění nahoru a dolů. Když jsme dost napadaní vyrážíme ještě na malý výšlap kolem Kolihov. Naše trasy za oba dny jsou vidět na přiložených obrázcích.
čtvrtek 21. ledna 2010
Na hřebeny Krkonoš - stoupací pásy v akci
neděle 17. ledna 2010
Montáž stoupacích pásů
Jak jsem kupoval a montoval stoupací pásy.Jelikož vím, že jít na běžkách do strmého kopce je pořádné peklo, tak jsem s nákupem stoupacích pásů pro naše backcountry běžky příliš neotálel. Máme sice na skluznici lisovaný protismyk, ale jak jsem psal v článku o našich prvních zkušenostech, v opravdu strmém terénu na něj není radno spoléhat.
čtvrtek 14. ledna 2010
Jak na telemark
Pár tipů pro nás telemarkové začátečníky
V minulém příspěvku jsem psal o tom, jak jsme trénovali telemarkové oblouky. Předtím než jsme vytáhli naše BC běžky na sníh probíhala samozřejmě teoretická příprava a trénink "na suchu". Teoretická příprava v našem případě znamenala sjíždění videí na YouTube a okoukávání "jak voni to vlastně dělaj". Dvě stěžejní videa, která nám dala asi nejvíc sem teď přikládám (jsou v angličtině):
Co si z toho pamatuju a snažím se dodržovat:
- Držet ruce u těla před sebou. Sice se mi to při prvním tréninku moc nedařilo, ale snad se to časem poddá :)
- Tlačit na zadní nohu. Tak to můžu z vlastní zkušenosti potvrdit, protože jakmile necháte zadní nohu volně a stojíte především na přední noze, tak vám zadní lyže nejde do oblouku a má tendenci se křížit.
- Při oblouku se naklánět v bocích (přitahovat žebra k boku). Snažili jsem se, ale v malých rychlostech je to dost obtížné.
- Nedělat příliš dlouhý krok (nejít do moc hlubokého pokleku). To je taky pravda, protože pak se špatně tlačí na zadní lyži.
Co se týká tréninku na suchu, tak jsme se snažili trochu posílit nohy a potrénovat rovnováhu - oboje notně zesláblé věčným vysedáváním u počítače. Oboje se dá trénovat v rámci jednoho cviku, který jsem okoukal na herní konzoli Wii Fit. Cvik se anglicky jmenuje Lunge a je celkem jednoduchý - jedná se o dřep na jedné noze v telemarkovém pokleku (viz. například toto video).
pondělí 11. ledna 2010
První víkend na sněhu
Na skluznici máme první šrámy a my jsem bohatší o první zkušenosti s backcountry.
Konečně pořádně nasněžilo a naše nové backcountry běžky měly poprvé možnost zakousnout se do sněhu. Cílem víkendu bylo zaměřit se především na trénink telemarkového oblouku, což se nám podařilo akorát první den, když jsem běžky vytáhli na pole poblíž Sedlčan, kde jsme si v mírném svahu nakonec ujezdili a ušlapali solidní minisjezdovčičku (trochu na nás dýchla nostalgie dětských let :). Druhý den, jsem měli v plánu vyrazit do "vyšších" poloh nedaleko známého lyžařského areálu Moninec. Narazili jsme tam na strmější a delší svahy a znatelně víc sněhu. Velké množství čerstvého prašanu se nakonec ukázalo jako nevýhoda, protože to v hlubokém sněhu z kopce příliš nejelo a tak se naše hledání vhodného svahu změnilo spíš v regulérní backcountry výšlap.Jak nám (ne)šel telemark na běžkách se můžete podívat v následujícím videu:Na závěr připojuji pár postřehů rad a pocitů:
Lyže s profilem 68-60-65 mm se do čerstvého nadýchaného prašanu boří. Asi nejlépe by jim vyhovoval pevný sněhový podklad s cca 5-ti centimetrovou vrstvou prašanu.Do prudkého svahu lisovaný protismyk sem tam podklouzne i v prašanu.Návleky přes boty jsou absolutní nutností.Jistota při chůzi a hlavně ve sjezdu je díky šířce lyží a pevným botám oproti klasickým běžkám neporovnatelně větší. Strojově upravená stopa je pro běžky široké 68 mm úzká.Bacha na velké oči při plánování výletů. Pokud si razíte vlastní stopu neujedete takovou vzdálenost jako na normálních běžkách ve stopě. Např. já jsem zvklý na combi běžkách v upravené stopě urazit něco kolem 30-ti kilometrů za den. V backcountry jsme během našeho výletu ujeli cca 11 km a měl jsem celkem dost. Stopu v prašanu jsem razil asi dve třetiny cesty.Při návratu je prošlápnutá stopa požehnání :)HoA